reklama
kategoria: Gospodarka
9 październik 2024

Sosnowiec i SRK podpisały list intencyjny ws. 30 ha po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz

zdjęcie: Sosnowiec i SRK podpisały list intencyjny ws. 30 ha po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz / v14748653
v14748653
Przedstawiciele samorządu Sosnowca i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w środę list intencyjny dotyczący przekazania ok. 30 ha terenów po zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz w dzielnicy Kazimierz Górniczy. Miasto chce tam prowadzić inwestycje mieszkaniowe.
REKLAMA

Podczas podpisania listu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński przypomniał, że miasto dysponuje już blisko 3 ha gruntów po kopalni Kazimierz-Juliusz, które SRK przekazała samorządowi w listopadzie 2020 r. z prawem własności budynków. Miasto kończy przygotowywanie unijnego projektu rekultywacji tego terenu i utworzenia na nim m.in. miejsc dla przedsiębiorczości, przedszkola czy gastronomii.

„Naszym marzeniem było, żeby te prace dotyczyły dużo większej części terenów pogórniczych, które muszą wrócić do mieszkańców Kazimierza, Ostrów, Juliusza, Porąbki - wszystkich tych dzielnic, które ciężko pracowały na tych terenach, do mieszkańców naszego miasta, całego regionu” – zaznaczył Chęciński, dziękując władzom SRK za podjęcie prac na rzecz przekazania kolejnych ok. 30 ha po byłej kopalni.

Prezes SRK Jarosław Wieszołek uściślił, że projekt „Kazimierz OdNowa” wypełnia wprost zobowiązanie wynikające z ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, dotyczące pobudzania aktywności gospodarczej na pokopalnianych gruntach. „Ale chcemy, żeby rozwój tych dzielnic - zarówno Kazimierza, jak i Porąbki - przebiegał w sposób zrównoważony, stąd podjęliśmy wspólnie decyzję, żeby kolejny obszar był przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Wypełniamy wobec tego cele publiczne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym – to zadania samorządu, dla których niezbędne są tereny” – podkreślił Wieszołek.

„Tymi terenami dysponuje SRK, która konsekwentnie od kwietnia realizuje politykę wyposażania samorządów w tereny po to, żeby stały się one dźwignią rozwoju. Nie ma rozwoju bez terenów. Nie ma rozwoju bez możliwości pozyskania środków. Żeby te środki mogły być pozyskane, niezbędny jest tytuł prawny do nieruchomości” – przypomniał prezes SRK.

Projekt "Kazimierz OdNowa" zakłada rekultywację i zagospodarowanie części terenu oraz najbardziej charakterystycznych obiektów po b. kopalni Kazimierz-Juliusz: budynku bhp, czyli dawnej dyrekcji kopalni Kazimierz-Juliusz, nadszybia i maszyny wyciągowej szybu Kazimierz-I, wieży wyciągowej i innych.

Mają tam powstać: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, przedszkole, żłobek, miejsce dla małej gastronomii i przyjazna przestrzeń publiczna dla mieszkańców dzielnicy. Miasto zamówiło zaprojektowanie przedsięwzięcia w sierpniu ub. roku.

Projekt "Kazimierz OdNowa” znajduje się na liście przedsięwzięć priorytetowych woj. śląskiego, przewidzianych do finansowania w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przy wartości unijnego projektu 18 mln euro, miasto ubiega się o 15,3 mln euro dotacji.

Miasto sygnalizuje, że niezależnie od gruntów objętych środowym listem intencyjnym, współpracuje z SRK nad zagospodarowaniem kolejnych 20 ha po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz w rejonie ul. Grenadierów i Łaziennej. SRK planuje tam przeznaczyć na sprzedaż komercyjną 10 ha. Pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę m.in. pod budowę ścieżki rowerowej i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.

Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły w 2014 r. liczne protesty górników; podziemny protest w obronie zakładu odbił się echem w całym kraju.

W kolejnych latach samorząd powołał zespół roboczy i uruchomił program rewitalizacji dzielnicy, realizowany stopniowo od blisko dekady. Aby zachować pamięć o historii Kazimierza Górniczego, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni zaproponowano wówczas miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

Dzielnicę Kazimierz włączono do Sosnowca w 1975 r., kiedy po ośmiu latach bycia miastem, utraciła ona prawa miejskie. Nadal wielu jej starszych mieszkańców zachowuje silne poczucie odrębności lokalnej historii Kazimierza.(PAP)

mtb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sosnowiec
14.1°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 17:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sosnowcu

kiedy
2024-10-25 18:00
miejsce
Komin Music Cafe, Sosnowiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-26 18:00
miejsce
SZTOS - resto & music & bar,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-26 19:00
miejsce
Komin Music Cafe, Sosnowiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-26 22:00
miejsce
Kamienica Klub & Bar, Sosnowiec,...
wstęp biletowany