Akt oskarżenia w sprawie wyłudzania dotacji z tarczy antykryzysowej
W popełnianiu tych przestępstw sprawcy wykorzystali co najmniej 11 firm – wynika z ustaleń śledztwa.
O zakończeniu postępowania poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Skierowany właśnie do sądu akt oskarżenia opisuje wyłudzenia i usiłowanie wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę ok. 800 tys. zł, ale – jak zaznacza prokuratura – łączna kwota otrzymanego przez tę grupę wsparcia mogła sięgać kilku milionów złotych; ciągle toczy się odrębne śledztwo.
Jak podał prok. Łubniewski, prowadzący tę sprawę prokurator ustalił, że członkowie grupy w przestępczym procederze wykorzystali co najmniej 11 firm – z Chorzowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Za ich pośrednictwem, od stycznia do sierpnia 2021 r., aplikowali w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach o przyznanie pomocy finansowej - dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie COVID-19.
"Kilka firm reprezentowanych przez oskarżonych otrzymało takie wsparcie, mimo że nie spełniało odpowiednich kryteriów jego przyznania. W tych wypadkach doszło do wypłaty środków z powodu podawania przez oskarżonych, w składanych do urzędu wnioskach, nieprawdziwych informacji i oświadczeń" - opisywał rzecznik prokuratury.
Fałszywe informacje dotyczyły wielu kwestii, np. faktu zatrudnienia w jednej z firm osoby, która w okresie objętym dofinansowaniem w rzeczywistości miała status bezrobotnego, albo takiej, która została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego przez innego pracodawcę - dodali śledczy.
Wśród oskarżonych są trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Akt oskarżenia, który został przesłany do Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmuje 12 zarzutów dotyczących wyłudzenia i usiłowania wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę ok. 800 tys. zł, ale ustalenia zakończonego śledztwa wskazują, że łączna kwota otrzymanego przez tę grupę wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej mogła sięgać kilku milionów złotych. W Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu w ciągle toczy się odrębne postępowanie. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za oszustwa w związku z wyłudzeniem świadczenia pieniężnego – do 8 lat.
Tarcza antykryzysowa to wprowadzony przez rząd pakiet rozwiązań, którego celem była ochrona przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Wśród pięciu filarów tarczy znalazły się m.in. ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników oraz finansowanie przedsiębiorców.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ jann/