patronat medialny

Otylia Jędrzejczak uczy bezpiecznego zachowania nad wodą. Za nami pierwsza odsłona akcji Zero jest OK - bezpiecznie nad wodą

fot. Grzegorz Olkowski
– Nie mówimy o tym, jak ratować już w tym momencie, kiedy ktoś tonie, tylko o tym, jak się zachowywać nad wodą, by nie tonąć – mówi Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu. W Bydgoszczy odbyła się pierwsza tegoroczna odsłona realizowanego przez Fundację Otylii Jędrzejczak projektu „Zero jest OK”.
Statystyki utonięć w Polsce wciąż są zatrważające, często znacznie gorsze, niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Trzeba myśleć o tym, że woda to jest żywioł, a my jesteśmy malutcy w tym wszystkim. Pomimo tego, że tych utonięć w dalszym ciągu jest dużo, to statystyki pokazują, że świadomość Polaków wzrasta na temat bezpieczeństwa nad wodą i mam nadzieję, że jest to zasługa między innymi naszego projektu – dodaje Jędrzejczak.

Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” wsparły m.in. miasto Bydgoszcz, WOPR Płock i firma CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W lipcu w całej Polsce utonęło 61 osób, przez dziesięć pierwszych dni sierpnia – 13. To lepsze wyniki, niż w zeszłym roku.

Za to czerwiec w tym roku był tragiczny, bo utonęło aż 86 osób. Musimy uświadamiać ludzi o tym niebezpieczeństwie, uczyć ich poprawnych zachowań, bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych i odpoczynku. Miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej i mniej osób będzie tonęło. Takie akcje są bardzo ważne, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy nie tylko z zagrożenia, ale nie zna reguł, choćby tego, że już np. dawno nie ma czarnej flagi. Mam nadzieję, że nasze akcje będą nadal propagowały bezpieczne zachowania nad wodą – mówiła podczas spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy Katarzyna Kowalczyk z policji wodnej.

Powody wysokiej liczby utonięć są powtarzalne – to przede wszystkim brawura, brak umiejętności i korzystanie z akwenów wodnych po spożyciu alkoholu.

Trzeba mieć świadomość tego, że w Polsce statystycznie najczęściej tonie mężczyzna w wieku około pięćdziesiątego roku życia i, uwaga, potrafiący pływać. To jest relatywnie młody człowiek, jego mentalność jest około trzydziestego roku życia, ale niestety fizyczność jest około pięćdziesiątego roku życia. Często jest tak, że na przykład jeżdżąc na narty przygotowujemy się do tego dwa, czy trzy miesiące wcześniej, natomiast przed okresem wakacyjnym nie mówimy, że trzeba się przygotować do pływania. Wstajemy z kanapy i jedziemy nad morze, a tak nie powinno być. Powinniśmy się przygotować, powinniśmy trzy miesiące przed wakacjami pochodzić uczciwie na basen, żeby nie tylko techniczne umiejętności, ale wydolność pozwalała na bezpieczną zabawę – powiedział Piotr Lisocki, ratownik WOPR w Płocku.

Nasz projekt nazwaliśmy „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, bo chcemy dążyć do tego, by liczba dni z zerową liczbą utonięć była jak największa. Od początku wakacji było sześć takich dni. Sześć to już lepsza cyfra, niż w zeszłym roku, ale w dalszym ciągu mała. Naszym marzeniem jest to, żeby każdy dzień był zerowy i pewnie na przestrzeni dziesięciu lat będziemy mogli o tym myśleć – dodała najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.

Poniedziałkowa odsłona „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” odbyła się w Bydgoszczy, przy okazji popularnej w tym mieście imprezy pływackiej „Woda Bydgoska” na Brdzie przy Wyspie Młyńskiej. W trakcie akcji „Zero jest OK” uczestnicy pokonywali edukacyjno-sportowy tor przeszkód z elementami ratownictwa, wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez Otylię Jędrzejczak, Katarzynę Kowalczyk i Piotra Lisockiego oraz obejrzeli widowiskowe pokazy ratownictwa z udziałem skutera wodnego i łodzi ratunkowej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sosnowiec
-4.5°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 16:42
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sosnowcu

kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
Komin Music Cafe, Sosnowiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 16:00
miejsce
Sala Widowiskowo - Koncertowa...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-13 19:00
miejsce
Księgarnia, Sosnowiec, Stanisława...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 17:00
miejsce
Sala Widowiskowo - Koncertowa...
wstęp biletowany