Pięć boisk piłkarskich, w tym jedno kryte, powstanie w Sosnowcu
Umowy na wykonanie podpisano w poniedziałek. Obie inwestycje zostaną wsparte środkami z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wszystkie boiska będą miały sztuczne nawierzchnie.
"Cieszymy się szczególnie, bo to boisko – przykryte +balonem+, z zapleczem socjalnym - będzie można użytkować przez cały rok. Ono nie powstanie dla jakiegoś klubu, tylko po to, by sobie amatorsko uprawiać sport. Procedury przetargowe trwały zdecydowanie za długo. Otrzymaliśmy na tę inwestycje ok. 3 mln zł. dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, reszta to środki miejskie" – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Stadion w Klimontowie został oddany do użytku 30 kwietnia w 1967 roku. Na otwarcie piłkarze miejscowego Górnika przegrali z Cracovią 1:2. W 2009 roku mecz sparingowy z Górnikiem Zabrze rozegrało tu Zagłębie Sosnowiec, teraz z obiektu pozostały tylko... bramki.
"Wyniki przetargów nas troszkę przerażały, bo były dużo powyżej 20 mln. Szukaliśmy przyczyny tak wysokiej ceny. Okazało się, że należy zmienić rodzaj nawierzchni boiska. My tu nie planujemy organizowania mundialu, dlatego dostosowaliśmy ją do potrzeb. Koszt to prawie 14 mln. Boisko będzie miało wymiary 105x68m, zakończenie inwestycji jest przewidywane na przełom września i października 2025" – dodał prezydent.
Obiekt będzie miał maszty oświetleniowe, trybuny dla kilkudziesięciu widzów i parking.
Cztery pozostałe, mniejsze, ale również oświetlane boiska zostaną zbudowane kosztem ok. 2,5 mln złotych do końca listopada 2024 w okolicach Stadionu Ludowego, gdzie mecze rozgrywali piłkarze Zagłębia przed przeprowadzką w lutym 2023 na nowoczesną arenę kompleksu ArcelorMittal Park.
"Ta inwestycja ma dopełnić infrastrukturę akademii piłkarskiej i zwiększyć dostępność do boisk" – zaznaczył Chęciński.
Nie ukrywał, że rozbudowa sportowych aren nie zawsze przekłada się na sukcesy piłkarskie.
"Dziś mamy nowoczesną infrastrukturę, a poziom kilka razy niższy niż kiedyś. Pamiętam, że jako dziecko z kolegami ustawialiśmy słupki bramek z krawężników czy tornistrów i graliśmy w piłkę albo strzelało się w stronę trzepaka i były lepsze umiejętności niż dziś, gdy wiele klubów ma ogromne możliwości" – podsumował.
Równocześnie trwa kosztująca dwa miliony modernizacja wybudowanego w 2009 roku boiska treningowego wraz z zapleczem przy Stadionie Ludowym.
Piłkarze Zagłębia wiosną spadli do drugiej ligi.(PAP)
Autor: Piotr Girczys
gir/ pp/
