Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom
Kolejny etap to konkurs dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz takiej lekcji. Następny – umieszczenie relacji z niej na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych każdej ze szkół biorących udział w akcji.
Z badań wynika, że świadomość HIV i AIDS jest bardzo niska wśród młodzieży i młodych dorosłych. Deficyt informacji odnosi się do rozpoznawania ryzyka w sytuacjach codziennych, diagnozowania HIV oraz leczenia. Niezadowalający jest poziom wiedzy Polaków o tym, że np. wspólne spożywanie posiłków, czy korzystanie z jednej toalety nie powodują zakażenia – mówi Beata Kempa, koordynator projektu.
Przed pandemią COVID-19 województwo śląskie było w czołówce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV. W rekordowym dotychczas roku 2019 na Śląsku odnotowano 233 takie przypadki, co stanowiło niemal 15% w skali kraju. Jednak w 2020 roku liczba nowo wykrytych zakażeń spadła w województwie do 46 (5,5%), aby w 2021 osiągnąć… 0.Dlatego trzeba nieustannie przypominać o HIV wszystkim, poczynając od młodzieży, bo czym skorupka za młodu nasiąknie,…. Wierzę, że dzięki mediom społecznościowym dotrzemy z informacją do jeszcze większej grupy osób niż uczniowie 150 szkół, w których odbędą się zajęcia.
Obawiam się, że taki wynik możemy zawdzięczać nie tyle spadkowi zakażeń na Śląsku, ile niskiej liczbie wykonywanych testów. Tym bardziej, że ogólna liczba przypadków HIV w Polsce rośnie, a rok 2022 jest niestety rekordowy pod tym względem. Wierzę, że dzięki działaniom podejmowanym przez PTH Śląsk wzrośnie wśród młodzieży świadomość profilaktyki HIV i zwiększy się liczba badań w tym kierunku. To bardzo istotne, ponieważ dziś z tym wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko seropozytywna osoba wie o swoim statusie i korzysta z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.