Szpital Miejski kupił nowoczesny sprzęt do rehabilitacji pacjentów
Robot Luna EMG, wykorzystując sygnały elektryczne pochodzące z mięśni, wykrywa najsłabsze i najlżejsze z nich i wspomaga rehabilitację pacjenta.
"Nawet jeżeli nie widać +gołym okiem+ napięcia z mięśnia, to urządzenie go wychwytuje. Nawet jeżeli pacjent nie wierzy, że może dojść do aktywacji ruchu, może się to zadziać. Dzięki temu, mobilizuje to pacjentów do poprawy zdrowia" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Edyta Łebek.
Do robota można podpiąć telewizor, na którym wyświetlane są gry komputerowe i programy, łączące niezbędne ćwiczenia z rozrywką. W trakcie rehabilitacji pacjent może grać w grę, podczas której zbiera jabłka i w tym samym czasie ćwiczy mięśnie rąk. Może także "poruszać" się w grze, ćwicząc jednocześnie mięśnie nóg.
"Gry naocznie pokazują pacjentowi, że coś się dzieje, widzi swoje rezultaty w postaci wykresów. To jest dla niego namacalny dowód na to, że rehabilitacja działa" - zauważyła Łebek.
Mózg, dzięki specjalnym diodom przyklejonym do konkretnych partii ciała, stymuluje do pracy mięśnie pacjenta. Zwiększa to jego siłę mięśniową oraz zakres świadomości stawów i usprawnia koordynację ruchową. Dodatkowo, sprzęt umożliwia pomiar siły mięśni, pomiary elektromiograficzne oraz monitorowanie rehabilitacji, stanu zdrowia pacjenta i jego postępy.
"To bardzo nowoczesna technologia, która posiada wszystkie możliwości do tego, aby pracować z pacjentami ortopedycznymi, neurologicznymi, a nawet umożliwia pracę po kontuzjach sportowych" - podkreślił fizjoterapeuta Robert Dembiński.
Drugim z zakupionych przez szpital urządzeń jest Kineva Duo z rozszerzeniem Kinevia Entertainment System. Sprzęt ten wykorzystywany jest przez fizjoterapeutów do leczenia osób po udarach, urazach rdzenia kręgowego, z chorobami Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym czy porażeniem mózgowym.
"To mniej zaawansowany sprzęt do ćwiczenia kończyn górnych i dolnych; są też różne parametry do ustawień od oporu do ćwiczeń pasywnych. Mamy tam również wgrane programy dla odpowiedniego schorzenia pacjenta, jak niedowłady czy inne zaburzenia neurologiczne" - powiedział fizjoterapeuta.
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zapewnił, że to nie koniec inwestycji szpitala. "Mamy całą listę, którą chcemy zrealizować" - przyznał prezydent.
Wartość urządzeń to 438 tys. złotych, środki pochodzą z subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego w ramach Funduszu Medycznego.
Sosnowiecki Szpital Miejski dysponuje 13 oddziałami specjalistycznymi, nowoczesnym blokiem operacyjnym, laboratorium i szeregiem pracowni diagnostycznych. W dwóch lokalizacjach (ul. Zegadłowicza oraz ul. Szpitalna) funkcjonuje też kilkanaście poradni specjalistycznych. W maju 2023 r. szpital otworzył odnowiony oddział anestezjologii i intensywnej terapii. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agz/
